جمله پند آموز

نوای کاروان


همه ادعاي رفاقت مي كنند ، اما كسي كه كه آن را ثابت مي كند رفيق حقيقي است
کارون واژه‌ای فارسی می‌باشد که در زبانهای دیگر هم به همین نام و مفهوم به کار برده میشود. کاروان در قدیم به گروهی از مردم که با تعداد زیادی اسب و خر و قاطر به قصد سفر تجاری و زیارتی عازم مقصدی طولانی می شدند کاروان می گفتندبه عبارت دیگر دسته‌ای از مسافران که معمولان با قصد تجارت باهم سفر میکنند. کاروان معمولان در مناطق بیابانی به خصوص در جاده ابریشم برای ایمن ماندن از راهزنان، گروهی حرکت میکرده‌اند.

کاروان، در معانی و مقاصد استعاره‌ای عرفانی و... در ادبیات فارسی کاربردهایی، به ویژه در شعر دارد. همچنین کاروان ممکن است به موارد ذیل اشاره کند :

کاروان (خودرو) خودرویی به نام «سایپا کاروان»
کاروان (انتشارات) انتشارات کاروان در ایران

کاروان یکی از خودروهای شرکت سایپا است.

انتشارات کاروان به سال ۱۳۷۶ با مدیریت آرش حجازی، نویسنده و مترجم ایرانی، تأسیس شد. کاروان ناشر انحصاری همهٔ کتاب‌های پائولو کوئلیو در ایران و به زبان فارسی است.

انتشارات کاروان، ناشری خصوصی است که در سال ۱۳۷۶ در تهران تأسیس شد.

این انتشارات کتاب‌های متعددی در زمینه‌های علوم انسانی، ادبیات داستانی (رمان، داستان کوتاه)، شعر، مطالعات زنان، کتاب‌های نوجوانان، اساطیر و افسانه‌ها، کتاب‌های مرجع، حکمت و عرفان، کتاب‌های جیبی، فلسفه و روانشناسی منتشر کرده‌است. انتشارات کاروان ناشر رسمی پائولو کوئلیو، نویسندهٔ صاحب نام برزیلی در ایران است.

انتشارات کاروان از سال ۱۳۸۱، جایزه ادبی یلدا را بنیانگاری کرد و تا کنون چهار دوره از این جایزه را اهدا کرده‌است.

انتشارات کاروان از سال ۱۳۸۳، ماهنامه جشن کتاب را منتشر کرده‌است. جشن کتاب به داستان کوتاه، اطلاعات عمومی و معرفی و بررسی کتاب می‌پردازد.
ساعت : 3:39 pm | نویسنده : admin | مطلب قبلی | نوای کاروان

نوای کاروان | next page | next page